Nadlegovanje pomeni vsako neželeno vedenje, ki je povezano s katero koli osebno okoliščino in ima namen prizadeti dostojanstvo osebe ali pa ustvariti sovražno, ponižujoče, zastraševalno, žaljivo ali sramotilno delovno okolje.
Trpinčenje ali mobing na delovnem mestu pomeni vsako sistematično ali ponavljajoče negativno, graje vredno žaljivo ravnanje ali vedenje, ki je usmerjeno proti posameznemu delavcu na delovnem mestu ali v določeni zvezi z delom.
V grobem lahko nadlegovanje in trpinčenje na delovnem mestu delimo na spolno nadlegovanje in druge vrste nadlegovanja. Spolno nadlegovanje pomeni kakršno koli neželeno, neverbalno, verbalno ali fizično vedenje ali ravnanje spolne narave, katere namen je prizadeti dostojanstvo osebe in kadar gre za ustvarjanje sovražnega, zastraševalnega, ponižujočega, žaljivega ali sramotilnega okolja. Druge oblike nadlegovanja pa pomenijo vsakršno neželeno vedenje, ki ni spolne narave, njihov namen pa je prav tako prizadeti dostojanstvo osebe.
Povzeto po: Dr. Heinz Leymann, članek Mobbing and Psychological Terror at Workplaces v reviji “Violence and Victims, Vol. 5, No. 2, 1990.
Vsako podjetje bi moralo imeti sprejet pravilnik, kako ravnati v primeru mobinga na delovnem mestu. Žrtev mobinga namreč lahko podjetje upravičeno toži za visoko denarno odškodnino, če v podjetju ni sprejetih ukrepov za preprečevanje nadlegovanja in trpinčenja na delovnem mestu. V kolikor mobing nad žrtvijo izvajajo sodelavci (eden ali več), se delavec najprej lahko obrne na neposredno nadrejenega ali celo na direktorja podjetja. Vsak delodajalec je namreč dolžan sprejeti notranji akt o preprečevanju nadlegovanja na delovnem mestu in ga v praksi tudi izvajati. V kolikor delodajalec tega ne zagotovi, lahko žrtev mobinga podjetje toži (odškodninska tožba), nekatera podjetja pa so zaradi tovrstnih tožb celo prenehala poslovati (stečaj).
Če sami postanemo žrtev mobinga, lahko postopamo takole:
Pozorni moramo biti na vsakršno nadlegovanje in trpinčenje na delovnem mestu – tako v vlogi opazovalca kakor žrtve in kršitve dosledno prijaviti. Ker je mobing na delovnem mestu razmeroma težko dokazati, je potrebno shranjevati vsakršen dokaz nadlegovanja in si zapisovati vse kršitve.